معرفی

با توجه به پیشرفت سریع علوم در جهان امروز و تحولات روز افزودن اقتصادی و اجتماعی و پیچیدگی معاملات، درک و شناخت موضوعات حسابداری و مالی پیش از پیش ضرورت دارد. تعامل و پیچیدگی معاملات و ارتباط رشته حسابداری با سایر رشته ها از جمله مالی، اقتصاد و علوم سیاسی و روانشناسی باعث شده تا اهمیت گزارشگری مالی در جهت حفظ منافع عموم مردم بیش از پیش گسترش یابد. در دوره کارشناسی اساسی ترین مسائل مالی و حسابداری آموزش داده می شود تا دانشجو علاوه بر شناخت ابعاد مالی پدیده ها و رویدادها بتواند با ابزارها و روشهای مناسب با این مسائل آشنا شود.

هدف دوره

هدف از این مقطع ترتیب نیروی انسانی ماهر در حوزه گزارشگری مالی بنگاههای اقتصادی، سازمان های دولتی، حسابرسی و اعتبار دهی گزارشات مالی است و دانشجویان پس از دیدن آموزشهای لازم نظری باید بتوانند به وظایف خود در بنگاههای اقتصادی عمل کنند.حسابداری در واقع زبان واحد تجاری است و دانشجو بعد از اتمام دوره کارشناسی باید بتواند موارد زیر را انجام دهد:

  • تحلیل رویدادهای مالی
  • طراحی، استقرار و اجرای کنترلهای داخلی
  • ثبت رویداد ها و گزارشگری اطلاعات مالی مطابق با استانداردهای پذیرفته شده حسابداری
  • رسیدگی به محتوای گزارشات مالی
  • کمک به مدیران ارشد در تخصیص بهینه منابع
  • کمک به مدیران بخش عمومی در تصمیم گیری های بهینه

فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان مسئولین مالی بنگاههای اقتصادی کشور، مشاور در امور مالی، مالیاتی، حسابرسی، بازار سرمایه و تحلیل گر مالی به ایفای نقش خود بپردازند.

طول دوره

طول متوسط دوره کارشناسی سه سال و نیم است و کلیه دروس آن در هفت نیمسال برنامه ریزی شده است.

طول هر نیمسال ۱۶ هفته آموزشی است و هر واحد درسی نظری معادل۱ساعت در هرهفته (۱۶ ساعت در ترم) و هر واحد عملی معادل ۲ ساعت در هفته (۳۲ ساعت در ترم) خواهد بود.

تعداد واحدهای درسی

کل واحدهای درسی این رشته ۱۳۲ واحد است که شامل موارد زیر است:

  • دروس عمومی  ۲۲ واحد
  • دروس پایه ۵۰ واحد
  • دروس تخصصی و اصلی  ۶۰ واحد

برای دریافت فایل فهرست کامل دروس، واحدها و سرفصلهای دروس کارشناسی حسابداری می توانید اینجا کلیک کنید.

برای اینکه بتوانید دروس را طی هفت ترم به پایان برسانید نیاز دارید تا درسهایی که به صورت متوالی پیش نیاز هستند را به طور منظم بردارید برای این منظور و برای برنامه ریزی بهتر در گروه از

چارت پیشنهادی ارائه دروس استفاده می شود که می توانید از اینجادانلود کنید.

در صورتیکه این چارت را رعایت نکنید احتمال تداخل دروس و تاریخ امتحانات هنگام اخذ وجود خواهد داشت بنابراین توصیه می شود حتی الامکان آن را رعایت نمایید.